Różnorodność podłóg drewnianych: który typ wybrać do Twojego domu?
Drewniana podłoga kojarzy się z ciepłem, przytulnością, ale również z estetyką i luksusem. Miłośnicy drewna na podłodze podkreślają, że żaden inny materiał nie prezentuje się tak pięknie. Zdecydowanie drewniane podłogi mają wiele zalet, ale warto znać również wady poszczególnych rozwiązań z naturalnego drewna.
Rodzaje podłóg drewnianych: jakie są najpopularniejsze rozwiązania?
Jeszcze kilka dekad temu najbardziej popularnym rodzajem drewnianych podłóg był parkiet. To podłoga układana z niewielkich klepek, które tworzą wzory – jodełki, szachownice, cegiełki. W wyjątkowych przypadkach stosowano, najtrudniejsze do układania, tzw. kasetony . Tworzyły one takie wzory jak parkiet wersalski, chantilly, renesansowy i jak po samych nazwach można wnioskować, były ozdobą podłóg w apartamentach arystokracji i pałacach. Do dzisiaj można je podziwiać na podłogach mieszkań w starych kamienicach w wielu miastach Polski.
Parkiet pięknie zdobi wnętrze; niegdyś dostępny jedynie dla bardzo zamożnych osób, obecnie, choć niekiedy bywa jednym z droższych typów podłóg, to jednak stanowi już zdecydowanie częściej wybierany sposób wykończenia podłóg, bardziej przystępny cenowo. W przypadku parkietów wykonywane są one najczęściej z drzew liściastych, iglastych oraz z niektórych gatunków drzew egzotycznych.
Parkiet ma licznych zwolenników, gdyż można go wiele razy odnawiać – cyklinować i lakierować.
Odmianą parkietu są mozaiki drewniane, które układane są w segmenty o kształcie kwadratu. Podobnie jak w przypadku parkietów, tak i do podłogi mozaikowej wykorzystuje się wiele gatunków drewna krajowego i egzotycznego.
Kolejnym rodzajem materiału podłogowego jest lita deska, która wykonana jest w całości z jednego kawałka szlachetnego drewna. Tutaj jej prezencja w znacznej mierze opiera się o rodzaj i jakość użytego do stworzenia takiej podłogi drewna. W końcu lite deski kładzione były bezpośrednio na klepisku w wiejskich chatach, ale i do dzisiaj wykorzystywane są w luksusowych wnętrzach. Lite deski na podłogę posiadają tzw. pióro-wpusty, czyli specjalne żłobienia po bokach, które umożliwiają łączenie ich ze sobą.
Deska warstwowa , która składa się z dwóch lub trzech warstw. W tym przypadku warstwę górną stanowi drewno szlachetne (np. dąb, jesion czy gatunki egzotyczne) zaś na warstwy spodnie wykorzystuje się tańsze drewno iglaste lub liściaste. Dzięki takim rozwiązaniom możliwe jest obniżenie ceny deski, a naprzemienne ułożenie kierunku słoi w poszczególnych warstwach podnosi odporność deski na wilgotność.
Właściwości drewnianych podłóg: co warto wiedzieć?
Nie można jednoznacznie określić, który rodzaj podłogi jest najbardziej trwały i najlepiej się prezentuje. Tutaj wiele zależy od upodobań i potrzeb inwestora oraz od jakości wykonania i gatunku drzewa. Np. deski dębowe będą zawsze znacznie trwalsze niż sośnina, niezależnie od rodzaju podłogi. Decydując się na podłogi z drewna warto pamiętać o tym, że:
- podłogi z drewna są dość podatne na uszkodzenia mechaniczne, które można – a w niektórych wypadkach nawet należy – regularnie szlifować i impregnować,
- nie wszystkie rodzaje podłóg drewnianych nadają się na ogrzewanie podłogowe. Przed wybraniem konkretnego rodzaju należy się upewnić, że producent dopuszcza montaż danej podłogi na takim typie ogrzewania i nie doprowadzi to do zniszczenia podłogi oraz zmniejszenia wydajności systemu grzewczego,
- drewno jest materiałem pracującym pod wpływem temperatury. Np. parkiet może widocznie zwiększać i zmniejszać szpary między klepkami w różnych warunkach cieplnych. Podłogi wielowarstwowe, charakteryzują się bardzo wysoką stabilnością wymiarową, zawsze jednak nie będzie to taka sama stabilność jak w przypadku na trwałe zamontowanych płytek podłogowych.
Jak wybrać drewnianą podłogę do pomieszczenia?
Wybór odpowiedniej podłogi drewnianej do konkretnego pomieszczenia w Twoim domu to ważna decyzja, która wpłynie na wygląd i funkcjonalność wnętrza. Oto kilka kroków, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru:
- Określ rodzaj pomieszczenia – zastanów się do jakiego pomieszczenia planujesz zakup podłogi drewnianej. Salon, kuchnia, sypialnia, łazienka czy korytarz – każde z tych pomieszczeń ma swoje unikalne potrzeby i wymagania. Na przykład w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu, jak kuchnia czy korytarz, zaleca się twardsze i bardziej odporne na zużycie drewno, takie jak dąb lub buk. Także w łazienkach nie musisz rezygnować z drewna, jeśli bardzo chcesz zachować naturalny styl, ale musisz liczyć się z dużymi wydatkami. Do łazienki zaleca się bowiem stosowanie drewna egzotycznego, takiego jak teak, jatobe czy cedr, co może zwiększyć koszty projektu łazienki,
- Zastanów się nad stylem- wybierz rodzaj drewna i jego odcień zgodnie z oczekiwaniami oraz stylem, jaki chcesz osiągnąć w danym pomieszczeniu. Drewno dębowe lub bukowe nadaje się do klasycznych i tradycyjnych wnętrz, podczas gdy drewno orzechowe lub wiśniowe doda im elegancji. Jeśli preferujesz nowoczesny wystrój, można rozważyć drewno o jasnych odcieniach lub egzotyczne gatunki drewna,
- Zwróć uwagę na trwałość-w zależności od stopnia obciążenia i zużycia, wybierz odpowiednią twardość drewna. Drewno dębowe i bukowe jest twardsze i bardziej odporne na zarysowania niż, np. drewno klonowe. Jeśli masz dzieci, zwierzęta domowe lub planujesz umieścić podłogę w obszarze o dużym ruchu, trwałość jest kluczowa. Deska warstwowa okazuje się przeważnie dobrym rozwiązaniem w domach i mieszkaniach, ale na uwagę zasługuje także parkiet,
- Rozważ podłogi laminowane -jeśli Twoje możliwości finansowe są ograniczone, ale nadal chcesz zachować wygląd drewna, warto rozważyć podłogi laminowane. Są one tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu niż tradycyjne podłogi drewniane, co sprawia, że są dobrym wyborem dla rodzin i osób z ograniczonym budżetem,
- Wzór i układ- wybierz układ desek lub wzór, który pasuje do charakteru pomieszczenia. Możesz wybrać między tradycyjnym układem desek wzdłużnych lub poprzecznych, a także bardziej zaawansowanymi wzorami, takimi jak jodełka czy ryflowanie.
- Właściwa pielęgnacja-pamiętaj o tym, że każdy rodzaj drewna wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Regularne oczyszczanie i konserwacja pomogą zachować podłogę w doskonałej kondycji przez wiele lat. Upewnij się, że znasz zalecane produkty i procedury pielęgnacji dla wybranego rodzaju drewna.
W razie wątpliwości dotyczących tego, jak dobrać podłogę do pomieszczenia lub w jaki sposób ją pielęgnować, warto zasięgnąć porady specjalisty.
Ocena:
Produkty z artykułu